Make-up

Make-up

Makeup

Machiajul este, simultan, imagine și mesaj. Poate evidenția fațetele unei personalități, poate sublinia sau îi poate schimba total dimensiunea. Machiajul, de la un anumit nivel încolo, devine artă. O artă a cărei victorie în relația cu timpul a fost adesea contestată în comparație cu alte arte plastice. În realitate, machiajul de artă rezistă în timp tot atât cât rezistă filmul sau fotografia pentru care a fost realizat. Secția de Machiaj a Școlii de Televiziune vine să răspundă unei nevoi acute a pieței din România de specialiști în make-up cu pregătire completă în toate segmentele profesiunii. Spre deosebire de școlile obișnuite de machiaj, Secția de Machiaj a Școlii de Televiziune lucrează integrat cu secțiile Editorial-Artistic și Tehnic-Artistic și oferă cursanților oportunitatea de a învăța și practica într-un mediu real cu constrângerile de rigoare (viteză, timp, volum, lumini de platou, genuri de filmare, racorduri de machiaj și stil).

Programa detaliată

– Optică, percepția vizuală, mesaj psihologic

– Volumetrie facială (oase, mușchi). Proporții, caracter și fizionomie

– Aspecte legate de anatomia feței și fiziologia pielii

– Noțiuni de chimie și BIO+FOTOchimie. Compoziția produselor cosmetice

– Tehnica machiajului. Produse specifice. Igiena și sterilizarea

– Tehnici de desen. Teorie compozițională. Machiaj schiță. Culoare, linii și umbre

– Machiajul de transformare, tehnici speciale, machiaj corector și anti-aging

– Machiaje istorice, retro, ședință foto, runway, emisiuni TV și film

– Efecte speciale – produse specifice cinematografiei

– Influența luminii de filmare

– Aerograful și produsele HD

– Book-ul și geanta profesională

– Etica și deontologia profesională

– Stil. Corelarea makeup – hair – vestimentație

TEHNICI DE MARKETING PERSONAL (TMP, workshop)
Concurența pentru ocuparea unui loc de muncă în media. Tehnici de maximalizare a șanselor. Brandingul personal. Redactarea unui CV. Metode de căutare a locurilor de muncă vacante. Relația angajator-angajat. Identificarea oportunităților. Construirea unui sistem de relații funcțional. Promovarea și dezvoltarea personală. Tehnici de abordare cu succes a unui interviu. Scrisoarea de intenție și nota de mulțumire. Business Incubator pentru freelanceri. (curs disponibil doar pentru o taxă suplimentară).